شهیدستان- به مناسبت هفته کتاب،جلسه هم اندیشی فعالان حوزه کتاب در موضوع ایثار و شهادت در محل مهمانسرای بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان برگزار شد.

 

به گزارش شهیدستان، به مناسبت هفته کتاب جلسه هم اندیشی و تجلیل از فعالان حوزه کتاب در موضوع ایثار و شهادت  شامگاه سه شنبه  27 آبان ماه برگزار شد.

 

راه اندازی سایت شهیدستان

در ابتدای مراسم حسنی سعدی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان، ضمن تاکید بر اهمیت نوشتن و پژوهش در حوزه ایثار و شهادت، پیرامون جایگاه مطالعه و نقش آن در آگاهی جامعه سخن گفت و نمونه‌هایی از توجه به بحث کتاب و کتابخوانی را در صدر و تاریخ اسلام بیان نمود.

سردار حسنی‌سعدی با دادن گزارش مختصری از فعالیت های معاونت پژوهش بنیاد شهید در حوزه اطلاع رسانی و انتشارات از چاپ 44 عنوان کتاب در موضوع‌های گوناگون (زنگی نامه ،خاطره،وصیت نامه)،چاپ ویژه نامه ها و توزیع گسترده در نهاد های مختلف و شهر..راه‌اندازی کتابخانه تخصصی ایثار و شهادت با بیش از 8000جلد کتاب، تولید 4  نرم‌افزار چند رسانه‌ای از 4 شهید شاخص استان(شهید حبیب الله نمازیان،شهید مهدی نصیری لاری،شهید علی عابدینی،شهید حاج یونس زنگی آبادی) و راه‌اندازی سایت شهیدستان حاوی اطلاعات جامع شهدای استان در حوزه معاونت پژوهش این بنیاد خبر داد.

 

پیام شهید مشایخی به ما" پیام نوشتن "است

در ادامه مراسم دکتر عباسعلی رستمی نسب عضو کمیته تالیف و تدوین بنیاد شهید نویسنده کتاب شهید محمد مشایخی به ایراد سخنرانی پرداخت و با بیان خاطره ای حین نوشتن کتابش در مورد این شهید گرانقدر گفت: شبی در خواب شهید مشایخی را ملاقات کردم و گفتم دوست دارم همیشه شما را ببینم و شروع به گریه کردم شهید گفت چرا گریه میکنی؟گفتم دوست داشتم با شما باشم،ایشان در عالم خواب به من گفتند تو زندگی من را می نویسی و وظیفه ات را انجام دادی پس بخند و خوشحال باش که در این راه می نویسی...

وی بیان داشت "نوشتن زندگی  و راه شهدا "پیام شهید است به همه کسانی که به ارزش ها و انقلاب می اندیشند.

ایشان در صحبت با اهل قلم بیان داشتند: رسالت ما نوشتن است و نگذارید این تاریخ تغییر کند و دیگران بگویند شهدا با اسلام نبودند،نگذارید بگویند شهدا برای دنیا رفتنند،بنویسید و ثابت کنید آنها در راه خدا در این سرزمین آمدند و کشته شدند.

وی بیان داشت وظیفه دولت و نظام و نهادهای ارزشی این است صحنه های جنگ را هر چقدر هم که کم باشد حتی در حد یک جمله،پاراگراف، کتاب کوچک و...بنویسند و بصورت مجانی در بین نسل جوان پخش کند تا این اندیشه ها به نسل های بعدی نیز انتقال پیدا کند.

رستمی تاکید کرد: نوشتن این صحنه‌ها برای نسل امروز بسیار تاثیرگذار و وظیفه مسئولین ثبت و نشر این خاطرات است.

استان کرمان بیشترین آمار را در بحث جمع آوری اسناد دارد

هچنین دکتر محمد صادق بصیری معاونت فرهنگی دانشگاه شهید باهنر کرمان در نشت هم اندیشی فعالان کتاب با ذکر این نکته که فرهنگ ایثار و شهادت باید در بین جوانان جاری و ساری شود،گفت: استان کرمان بیشترین اسناد را در بحث جمع آوری اسناد  شهدا دارد و همچنین مواد خوبی بصورت مدرن آماده شده ولی متاسفانه در بحث تالیف و تدوین کمی از قافله جا مانده است.

وی گفت: خوشبختانه استان کرمان در برگزاری کنگره ادبیات پایداری پیشقدم بوده و هر 2 سال یکبار اسفند ماه این کنگره در دانشگاه باهنر کرمان برگزار می شود.

بصیری اعلام داشت: رشته ادبیات پایداری که ادبیات دفاع مقدس گل سرسبد این رشته است برای اولین بار در کرمان در دوره کارشناسی ارشد ایجاد شده و با همت مسولین دانشگاه دوره دکتری نیز از سال آینده راه اندازی خواهد شد.

همچنین وی از چاپ مجله علمی – پژوهشی ادبیات پایداری خبر داد که حاوی متون و مقالات حوزه ایثار و شهادت میباشد.

وی در ادامه از فعالان و اهالی قلم درخواست کرد: با توجه به کم بودن متون درسی مورد نیاز برای تدریس باید تالیف و تدوین بسیار حساب شده و دقیق باشد و تبدیل به متن درسی شود که نیاز به کار زیاد دارد.

ایشان از نیاز شدید دانشگاه به متون ساده و روان که واقعیت را به راحتی بیان کند خبر داد و گفت: روند تالیف و تدوین را طوری پی ببرید که بسمت کتاب درسی باشد.

وی همچنین از برگزاری چند کارگاه آموزشی برای اصحاب قلم در جهت نوشتن کتب آموزشی در حوزه ایثار و شهادت خبر داد.

 

نقش زنان، مادران، خواهران و همسران شهدا را پر رنگ کنیم

در ادامه دکتر فاطمه سادات حسینی مدیرکل امور بانوان استانداری کرمان، رسالت قلم را بسیار سنگین دانست و گفت: اگر قلم بخواهد از شهدا بنویسد، این رسالت سنگین‌تر است.

وی بر لزوم تبدیل خاطرات شهدا و رزمندگان به فیلم و نمایش تاکید کرد و افزود: باید نسل امروز با تمام وجود درک کند که شهدا حقیقتاً زمینی بودند و آسمانی شدند.

وی ابراز نمود: همکاری اهل قلم و فرهیختگان می‌تواند با به کارگیری شیوه‌های جدید، تاثیر جامعه مدرنیته را بر فرزندان ما خنثی کند.

دکتر حسینی افزود: سالهاست جنگ قلم‌ها، اندیشه‌ها، باورها و توهمات آغازشده و اگر بخواهیم در این جنگ پیروز شویم، باید دنبال راه و شیوه تاثیرگذار در نسل امروز باشیم.

وی افزود: نقش زنان، مادران، خواهران و همسران شهدا را پر رنگ کنیم و توجه داشته باشیم که در کنار هر شهید یک یا چند مورد از این مولفه‌ها وجود داشته که موجب نقش‌آفرینی مردان در 8 سال دفاع مقدس شده است.

این مراسم با شعر خوانی  آزاده سر افراز یوسف زاده مدیر کل فرهنگی دانشگاه شهید باهنر کرمان و مداحی و پخش کلیپ همراه بود.

همچنین در این آئین از نویسندگان، پژوهشگران و نخبگان اهل قلم شاهد و ایثارگر تجلیل به عمل آمد.

سفارش پروژه برنامه نویسی