شهیدستان- اینجا کرمان است وصبح یکی از روزهای خوب بهاری Tخبری خوش در راه است سفری خاص با میزبانانی خاص از جنس شهادت ودلاوری،موزه دفاع مقدس کرمان وجوار شهدای گمنام میعادگاه ما است با تعدادی ازخبرنگاران وعکاسان رسانه ای چشم انتظار اتوبوس های ارتش هستیم.
خبرنگاران با شور وشوقی خاص در حال صحبت درباره این سفر هستند عده ای از دوستان نیز برسرمزار شهدای گمنام در حال راز ونیاز هستند.

اتوبوس که می رسد آقایی با یونیفورم مشکی ارتش که بعدا می دانیم مسئول نیروی انسانی نیروی دریایی سیرجان است ، با خبرنگاران آشنا می شود ،

ناخدا داود بورنگ درابتدای سفر در بین دوستان خبرنگار با اشاره به نظارت مستقیم فرمانده نیروی دریایی کشورمان براین سفر می گوید: برنامه سفر به این شکل است که بعد از بازدید از مرکز نیروی دریایی سیرجان که در زمان جنگ مرکز آموزش نیروی دریایی آموزش دیده کشور بود، راهی بندرعباس وبازدید از ناوشکن جماران می شویم.

وی از حضور خانواده شهدا در جمع بازدید کنندگان ناوشکن جماران خبرمیدهد.به همراهی ناخدا بورنگ وسلطانی نژاد که هم آچار فرانسه عقیدتی سیاسی وهم مسئول روابط عمومی مرکز نداجا سیرجان است، راهی شهرسیرجان می شویم.

ومرکز نیروی دریایی شهدای وظیفه نداجا جایی است که آموزش سربازان نیروی دریایی کشورمان را انجام میدهد.

ابتدا با استقبال خوب ناخدا یکم مجید توسلی فرمانده و حجت الاسلام احمد ابادی مسئول عقیدتی مرکز مواجه می شویم وبعد  درقلب مرکز به سوی مزار یک شهید گمنام که در سال 90وارد این مرکز آموزشی شده می رویم .

فرمانده می گوید: با ورود این شهید از سال 90تاکنون برکات خاص حضور وی را در مرکز مان شاهد هستیم.

مزار شهید گمنام درست در محل برگزاری صبحگاه مرکز واقع شده است کسی چه میداند فرمانده این مرکز شاید همین شهید گمنام است شاید هم یکی از همین نیروهایی است که دراین مرکز آموزش دیده وسالها بعد بدنش اما گمنام یازگشته است.

 


مرکز نداجاسیرجان درنوع خود بسیار گسترده ووسیع با سیستم آموزشی بسیار جالب است.سالن تیراندازی فاتح 12جایی است که به سربازان تازه کار برای کاهش استرس درحین تیراندازی از سلاح های لیزری استفاده می شود

سلاح هایی که تنها فشنگ ندارد وبجای آن از امواج لیزری استفاده می شود، عده ای از خبرنگاران نیز شانس خود را امتحان کرده ودست به سلاح می شوند.

سالن نجوم وشبیه سازی مرکز نیز جایی است که با جهت یابی نجومی با استفاده از ستارگان، موقعیت ماه وخورشید وحتی با وسایل ابتدایی مانند سنگ وسایه اجسام آشنا می شویم.

صدای اذان بلند شده است وناوی ها یا همان سربازان درگروههای مرتب درحال ورود به نماز خانه های 7گانه هستند.

بعد از نماز ناخدا توسلی به پاسخ گویی به سوالات خبرنگاران می پردازد از بروز بودن مرکز تا رسیدن به رتبه اول آموزش نیروهای سرباز در کشور می گوید

ناخدا مجید توسلی به مظلومیت شهدای نیروی دریایی اشاره می کند ودرباره آغاز به کارمرکز اظهار کرد: این مرکز در دهه 40آغاز به کار کرده است نه به عنوان مرکز آموزشی ، اما در زمان جنگ محلی می شود برای آموزش ضربتی نیروهای دریایی وسربازان زیادی دراین مرکز آموزش دیده وراهی جبهه می شوند .

وی ادامه میدهد: هر کسی دراین مرکز آموزش دیده ودر هر جای جبهه ها شهید شده است شهید این مرکز حساب می شود لذا نام این مرکز بنام مرکز شهدای وظیفه نداجا نام گذاری شده است.

 

 

وی درباره شهید بزرگ نیروی دریایی استان سرداردریایی حمید قهرمانی می گوید: شهید قهرمانی که در 29فروردین 67 برفراز ناوشکن سهند به شهادت رسید در حالی بروی ناوشکن به ماموریت خود یعنی تیراندازی به سوی هواپیمای آمریکایی ادامه داد که ناوشکن کاملا در حال غرق شدن بود.

ناخدا مجید توسلی اشاره می کند: خلبان آمریکایی در خاطرات خود نوشته است اگر بخواهم کسی را به عنوان مرد شجاع معرفی کنم ملوان ایرانی که تا آخرین لحظه که ناوزیرپایش در حال غرق شدن بود اما وی دست از تیراندازی به سوی هواپیما برنداشت ، را معرفی می کنم.

وی درباره مسائلی چون بروز شدن تجهیزات نظامی کشور وشرایط فعالیت نیروی دریایی می گوید واظهار داشت: آنچه سبب شده ما در ماموریت های دریایی موفق باشیم توجه خاص رهبری به نیروی دریایی ومعرفی نیروی دریایی به عنوان نیروی راهبردی بوده است.

 

مسئول مرکز عقیدتی سیاسی مرکز نیز با اشاره به وجود اخلاقیات خوب در بین سربازان مرکز می گوید: برنامه های مختلف فرهنگی زیادی دراین مرکز اجرا می شود وبرخوردها به گونه ای است که با پایان یافتن دوره افرادی با اخلاق ومنش بالا به جامعه باز می گردند که با دیگران فرق دارند.

حجت الاسلام احمدآبادی افزود: 48شهید پایور در مرکز داریم که یادبودی برای انان ساخته شده است.

بعد از نماز وناهار با مرکز نیروی دریایی سیرجان که با نام شهدای همیشه پیروز نام گذاری شده است خداحافظی می کنیم وعازم بندرعباس وبازدید از ناوشکن جماران از نسل سهند وجوشن می شویم.
اطراق در مجتمع باشگاهی شهید چمران با خدمات بسیار خوب نیروی دریایی ارتش و پذیرایی خوبی که از خبرنگاران شد بخش خوبی از این سفر بود که جای قدردانی دارد.

صبح پنج شنبه که شد اصل برنامه اردوی راهیان نور شهدای دریایی آغاز شد

سوار شدن بر عرشه ناوشکنی که رد پایی از سرداران شهدی نیروی دریایی دارد افتخاری است که گمان نکنم نصیب هر کسی بشود وحال اینک من در بین این همه غرور وسعادتی که نصیبم شده چه کنم ؟ نمی دانم.

می دانم سفری است که شاید دیگر تکرارنشود چرا که با اذن شهدای دریایی انجام شده است

با اتوبوس از خوابگاه باشگاهی شهید چمران راهی اسکله وسپس بر عرشه ناو شکن ارتش ایران سوار می‌شویم.

 ناوشکن جماران نمادی از قدرت نیروی دریایی ایران

در نگاه اول رنگ خاکستری ناوشکن جماران تنها می تواند نشان از یک کشتی جنگی داشته باشد که در دوران صلح خود برخلیج فارس در گذر است اما کمی که در محوطه عرشه و اطراف ناو قدم می زنم به زیبایی این خودرو دریایی بیشتر واقف می شوم.

وجود تجهیزات نظامی نظیر تیربار، پدافند وقسمت تیراندازی با گلوله توپ، سیستم های حفاظتی ورادار قوی که شکل کره زمین را کاملا پیش رویت باز می کند.

دفتر فرماندهی ناو پر از سیستم های پیشرفته برای ناوهای جنگی است جایی که دلت میخواهد تا بیکران دریا را از محفظه شیشه ای اش ببینی.

از قول فرماندهان می شنوم که ایران جز معدود کشورهایی است که به تکنولوژی ناوشکن های غول پیکر دست یافته است.

ناوشکن جماران با تجهیزاتی که حمل می کند قدرت موشکی و توپ بسیار بالایی دارد و قابلیت برخورد با هر نوع ناوی را دارد.

تعدادی ملوان در اطراف ناو به فعالیت‌های منظم روزانه خود مشغول اند دقیقا در ساعت مشخص دو یدک کش به ناوشکن نزدیک وکمی ناوشکن را تا ورود به محوطه بیرون از اسکله هدایت می‌کنند وسپس دریای نیلگون به احترام برای ناوشکن راه می‌گشاید انگار که ژنرالی برفرش قرمز پادگان تحت امرش قدم می‌زند احساسی از غرور مرا فراگرفته قدم زدن برعرشه این ناو مرا در بازآفرینی خاطرات شهدا دریایی در آینده حتما کمک خواهد کرد.

گلباران خلیج همیشه فارس ایران به احترام شهدای سهند وجوشن

نیروهای سپید پوش گلهای گلایول سفید وصورتی وقرمز را به دست میهمانان می دهند تا به رسم ادب به یاد شهدا در مسیر حرکت ناوشکن سهند که 26سال قبل از این مسیر گذر کرده است وبرای نجات جان فرزندان این وطن در نهایت به زیر آبهای نیلگون خلیج همیشه فارس پناه گرفته است.

مراسم گلباران دریا به یاد شهدای ناوشکن سهند وناوچه جوشن  با حضور خانواده شهدا و تعدادی از رزمندگان نیروی دریایی در حال برگزاری است .

حجت الاسلام حیدری مسئول عقیدتی سیاسی منطقه یکم نداجا در بندرعباس به خوشامدی اکتفا می‌کند وسپس یک نفر از خانواده شهید نظرآبادی وناوبان دوم شادی دوست از همرزمان شهدای ناوشکن سهند برای ذکر خاطره به پشت تریبون می‌آیند حتی خاطرات این شهدا نیز پر از مظلومیت وغربت است این کلمه ای است که همرزم شهدا ناوشکن سند می‌گوید.

 
شهدای دریایی کمتر یاد می‌شوند

تنها صلوات است که در فضای ناو بیاد 45 شهید ناوشکن همیشه پیروز وشهید سهند فرستاده می شود.

و بعد از کمی با قرائت نام تک تک شهدای ناوشکن سهند و11شهید ناوچه جوشن بیاد این عزیزان ناوشکن جماران مملو از شور صلوات ودرود بر نبی مکرم اسلام می شود.

اینجا ماوای شهدایی است که  سنگ قبری برای دلخوشی خانواده هایشان ندارند و نیز در جامعه پر از رنگ وریای امروز به سبب نداشتن سنگ مزارکمتر برایشان مراسم یادبودی گرفته می‌شود.

دلها به یاد رزمندگانی که در بحرانی‌ترین شرایط جنگ در روی دریا با سختی‌های زندگی دریایی واپسین نفس‌های زندگی‌شان را کشیده‌اند غرق غم می شود.

ناوشکن جماران کم کم از اسکله دل می‌کند و راهی میانه دریا می شود ،جایی که شاید در دو قدمی آن زمانی شهدای ناوشکنی دیگر با نامی بلندآوازه چون سهند و جوشن مردانه در برابر شلیک موشک های آمریکایی ایستادگی کردند و سرود شهادت سردادند.

صحنه شهادت شهید حمید قهرمانی پیش چشمانم رژه می رود کسی که تا لحظه فرورفتن زیرآبهای خلیج فارس بیاد وطن وخاک مهربان ایران جنگید ومردانه در برابر نامردی دشمن ایستاد.

چند تن از مادران شهدا نیز در مراسم حضور دارند یکی از مادران با صدای حزینی می‌خواند، گلی گم کرده ام می‌جویم او را به هر گل می‌رسم می‌بویم اورا و گلهای گلایول سفید وقرمز را به احترام فرزند از دست داده در دریا، به سینه می‌فشارد.


روی موج مهربان خلیج فارس در کنار شهدا


مراسم معنویت خاصی دارد که بدلیل واقع شدن جایی دور از خاک‌ وطن وجایی که تنها خدا سایبانش است ویژگی مخصوصی یافته است.

اشک برگونه‌ها جاری است دلگیر رهسپار گوشه ای از ناوشکن می‌شوم با چشمهایی پر از اشک پیش خود تصور می‌کنم آنچه برشهدای دریایی گذشته است آنچه که باعث شده است عظمت نام این شهدا بیشتر دلها را بسوزاند جایی که خدا تنها شاهد زمین که نه برقطره قطره آب دریایی است که محل، ریختن خونهای پاک این شهدا است.لالایی مادران شهدا وتکانه های مهربان  ناوشکن جماران برای شهدا


ناوشکن جماران در سکوتی عجیبی در حالی که ردی ازگلهای سفید وقرمز را به دنبال خودمی‌کشد به قلب دریا دریا نزدیک تر می‌شود جایی که کشتی‌ها وناوهای دیگر نیز سایه ای از خود دارند.

بالای ناوشکن نشسته ام وبه جمعیت می نگرم انگار کسی لالایی می خواند شاید هم مادران شهدا لالایی مهربان خود را با تکانه های ناوشکن همراه کرده اند.

قسمت‌های مختلف این ناو 7طبقه، شامل باشگاه افسران، خوابگاه های چند نفره ملوانان ، سالن سونار، موتورخانه و مهم تر از همه فرماندهی ناو که در  سالنی دایره ای شکل با محفظه های شیشه ای قرار دارد.

هر ناو یک فرمانده دارد و یک فرمانده عرشه ، ناوشکن جماران نیز ناخدا یکم رامین تقی پور را به عنوان فرمانده وناخدا دوم عرشه رضا قربانی را به عنوان فرمانده دوم در کنار خود دارد.


تقسیم وظایف عادی ترین امر در زندگی دریایی


زیرسایه گرم خورشید شاهد عرق ریختن سربازان(ناوی) هستیم مسئله ای که برایشان عادی شده است یکی از سربازان می‌گوید برای برقراری تعادل بیولوژیکی بدن 3روز روی دریا و یک روز به خشکی می‌رویم می‌پرسم شرایط آب وهوایی سخت نیست تنها به لبخندی اکتفا می‌کند و به دنبال طناب قطوری که برای پهلو گرفتن ناو شکن نیاز است می‌رود.

گوشه گوشه ناوشکن وظایف تقسیم شده است و هیچ گاه حضور فرمانده را بالای سرنیروها شاهد نیستیم چرا که مقررات خاص و نحوه کار توسط افراد مختلف در زمان مقرر انجام می‌شود.

در راهروی خنک ناوشکن که هوای بهتری نسبت به عرشه دارد با یکی از رزمندگان بازمانده از ناوچه جوشن روبرو می‌شوم درجه هایش را نمی دانم اما با توجه به سن وسالش سابقه طولانی از حضور در نیروی دریایی دارد از سال 59که عملیات سکوی البکر والامیه را وسپس در هم کوبیدن نیروی دریایی عراق را شاهد بوده است.


حسین جهانگیربا اشاره به روزهای جنگ اظهار کرد: برای عملیات 29فروردین 67ناوچه جوشن از بوشهر راه افتاده بود که ابتدای ناوچه هدف موشک هواپیمای آمریکایی   قرار گرفت وناوشکن سهند به پشتیبانی از جوشن وارد عملیات شد.

بیاد 45شهید ناوشکن سهند و11شهید ناوچخ جوشن


وی از 45شهید ناوشکن سهند و 11شهید ناوچه جوشن یادکرده  و افزود: ابتدای جنگ نیز ناوچه پیکان در عملیات سکوی البکر والامیه وارد نبرد با نیروی دریایی عراق شد و به جرات می‌گویم کل نیروی دریایی عراق درهمین عملیات در هم شکست.

نکته جالب برنامه در ادب و اخلاق بسیار خوب نیروهای دریایی است چه آنان که در مرکز سیرجان کار می‌کنند وچه آنان که روی دریا فعال هستند نرم خو وبسیار مودب و در پاسخ گویی به سوالات بازدید کنندگان دقیق هستند.

ناوشکن 1500تنی جماران کم کم به اسکله باز می‌گردد ازمیهمانان مراسم پذیرایی می شود ودر کنار پرسنل ناوشکن عکس یادگاری می‌گیریم اما نکته جالب این است که فرمانده ناوشکن در عکس‌های ما نیست چرا که تا آخرین لحظه در اتاق فرمان حضور دارد.

کم ئکم از دریا فاصله می گیریم نمی دانم بین این جمع متفاوت که از جوان تا میانسال وکودک وزن ومرد، همرزم ومادر شهدی وخانواده شهید وافسران نیروی دریایی را شامل می شود کسی چشم بصیرتش باز شده است که شاید ردیف شهدا را که در کناره ناوشکن ایستاده وبرای میهمانانشان دست تکان میدهند، ببینند.

بی شک شهدای دریایی مظلوم ترین شهدا ودرعین حال مهربان ترین شهدا هستند چرا که در خلیح مهربان فارس درمیان موج های مهربان خفته اند و با گذشت سالها سنگ قبرشان که از جنش موج هاست کهنه نمی شود.

بیاد شهدای دریایی وبیاد سرداران آبی کشورمان صلوات
گزارش از مرضیه السادات حسینی خبرنگار اعزامی شهیدستان به ناوشکن جماران

سفارش پروژه برنامه نویسی