شهیدستان- دومین یادواره شهید حمید ادیبی با حضور سردار حاج محمداحمدیان از گروه تفحص شهدای جنگ در کرمان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار شهیدستان ، دومین یادواره شهید حمید ادیبی  شنبه شب همزمان با دومین سالگرد تدفین وی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان ، با حضور مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، جمعی از دانشجویان، برخی از یادگاران هشت سال دفاع مقدس و خانواده شهید ادیبی در محل مزارش در دانشگاه علوم پزشکی کرمان  برگزار شد.

شهید ادیبی شهید گمنامی بود که در 5اردیبهشت سال 91 به درخواست دانشگاه علوم پزشکی در پردیزه این دانشگاه دفن شد. مدتی بعد به سبب شباهت بسیار این شهید با یکی از شهدای کرمانی، به درخواست خانواده شهید  بعد از انجام آزمایشات ژنتیکی و تایید نظر کارشناسان، مشخص شد وی شهید حمید ادیبی از شهدای تک فاو در سال 67 است که اتفاقا در زمین بازی دوران کودکی‌اش دفن شده است.

سردار حاج محمداحمدیان از گروه تفحص شهدای جنگ در این مراسم معنوی ، با اشاره به خاطراتی از دوران جنگ، زندگی خود را مدیون رزمندگان کرمانی دانست و اظهار کرد: در شبی که 11نفره از معبری در طلائیه در مقابل 60هزار نیروی عراقی دفاع کردیم، تنها سبب زنده ماندنم شجاعت رزمندگان کرمانی بود که شاید یکی از این 11نفر که نشناختم، شهید ادیبی باشد.

وی با اشاره به خاطره‌ای از زبان یک ژنرال عراقی درباره دوران جنگ افزود: در سفری به کشور عراق با این ژنرال عراقی که سابقه حضور در جنگ علیه ایران را نیز در کارنامه داشت، همراه شدم.

عضو گروه تفحص برون مرزی و راوی دفاع مقدس گفت: ژنرال عراقی درباره شجاعت 5اسیر ایرانی که از گروه‌های اطلاعات و شناسایی عملیات‌ها بودند صحبت کرد و اینکه با وجود کور کردن یکی از این 5نفر جلوی چشم دیگر دوستانش، چیزی جز ذکر یا حسین (ع) از زبان وی نشنیدم.

سردار احمدیان اظهار کرد: ژنرال عراقی اعتقاد دارد هر کجا ما در دوران جنگ موفق شدیم تعدادی از بچه‌های رزمنده  ایران را بکشیم، امروز یک امامزاده ایجاد شده است.

قصه حماسه برخی رزمندگان سربه مهر مانده است

وی با انتقاد از نادیده گرفته شدن برخی ناگفته‌های دوران جنگ افزود: در برخی از مناطق جنگ هشت ساله ایران، قصه حماسه برخی رزمندگان سربه مهر ماند، چرا که هیچ یک از اعضای گروه عملیاتی باقی نماند که آن حماسه را برای دیگران نقل کند.

عضو گروه تفحص برون مرزی و راوی دفاع مقدس اظهار کرد: قصه دفن شهدا شاید بازی سیاسی برخی مسئولان مملکت ماست، اما در کشور عراق جنازه این بچه‌ها غوغایی به پا کرده است.

سردار احمدیان به نقل خاطره‌ای از مردم منطقه زبیدات که منطقه عشایرنشین عراق است، پرداخت و گفت: در یکی از سفرها  که ماموریت یافتن اجساد تعدادی از رزمندگان ایران را بر عهده داشتیم، در مسیر یافتن این رزمندگان، راهنمای عراقی ما را از وجود امامزاده‌ای ایرانی باخبر کرد.

وی گفت: راهنمای عراقی گفته بود این امامزاده یکی از رزمندگان ایرانی است و سبب امامزاده شدن این شهید را از قول مردم عشایرنشین نقل کرد.

مردم عشایرنشین زبیدات هر شب نوری از قبر شهید ایرانی مشاهده می‌کردند

سردار احمدیان تصریح کرد: مردم عشایرنشین زبیدات که هیچ وسیله روشنایی شبانه‌ای نداشتند، هر شب راس ساعت خاصی از نزدیکی این مکان نوری را مشاهده می‌کردند که تا روشنی هوا ادامه داشت، ابتدا به تصور علامتی از سوی دیگر عشیره‌ها به این مسئله بی‌توجه بودند تا اینکه متوجه شدند در این مکان کسی مدفون است.

عضو گروه تفحص شهدا خاطرنشان کرد: با تایید دفن یکی از رزمنده‌های ایرانی، در نامه‌ای که به رهبر انقلاب نوشتیم خواستار نبش قبر شدیم و در نهایت به باقی مانده جنازه  یکی از شهدای ایران برخوردیم.

وی گفت: عنوان بسیجی (سید یاسری) از لشکر 7ولی عصر اهواز روی کارت شناسایی یافت شده در این مکان، سبب ارادت بیشتر مردم منطقه شده بود، چرا که این مردم به سادات اعتقاد عجیبی دارند .

اجازه نبش قبر از سوی رهبر و انتقال جسد شهید به ایران

سردار احمدیان با اشاره به اجازه نبش قبر از سوی رهبر و انتقال جسد این شهید به ایران، گفت: وقتی خواستیم اقدام به انتقال این شهید کنیم، مردهای عرب این منطقه با گریه گفتند شما می‌خواهید بیمارستان ما را ببرید و اعلام کردند ما به الاماره مراجعه نمی‌کنیم و تمام دردهایمان را به واسطه  این شهید بزرگ( همان امامزاده)  معالجه می‌کنیم.

عضو گروه تفحص برون مرزی و راوی دفاع مقدس خاطرنشان کرد: ساخت این امامزاده و ارادت مردم به آن در زمان حکومت صدام با آن فشاری که به شیعیان و مردم وارد می‌کرد، نکته عجیبی است.

سردار احمدیان با بیان اینکه دیگران از شهدای ما امامزاده ساخته‌اند، اما گاهی در داخل کشورمان حب و بغض‌هایی نسبت به شهدا به ویژه شهدای گمنام و دفن آنان در مراکز مختلف وجود دارد، گفت: امام خمینی (ره) فرمودند، زمانی می‌شود مزار این بچه‌ها(رزمندگان شهید) دارالشفا مردم می‌شود.

تمام مردم ایران به مادران شهدا مدیون هستند

وی افزود: تمام مردم ایران به مادران شهدا مدیون هستند، زیرا با توجه به احساسات مادرانه و محبت قلبی‌شان، فرزندان خود را فدای این کشور کرده‌اند.

عضو گروه تفحص برون مرزی و راوی دفاع مقدس  تصریح کرد: بعضی می‌گویند «حجم آتش در طلائیه به گونه‌ای بود که گلوله یک متر به یک متر به زمین می‌خورد»، اما من به عنوان یک شاهد می‌گویم اینها دروغ است  گلوله نه یک متر که سرجای گلوله قبلی می‌خورد و از هوا و زمین آتش بر سر رزمندگان طلائیه می‌بارید.


سردار احمدیان گفت: در چنین شرایطی که 110رزمنده در حال دست وپا زدن در خون خود بودند وما جان دادن آنها را با چشم میدیدم ، تنها 11نفر باقی مانده توانستند جاده عملیاتی را تا رسیدن نیروی کمکی نگه دارند ودر نهایت به دونفر رسیدیم.

وی با اشاره به ترس عراقی‌ها از رزمندگان اسلام، افزود: در فاصله کوتاه بین نیروهای عراقی که ردیف به هم چسبیده ای ازتانک‌ها با 60هزار نیروی جنگی پشت سر و بالای سر آنها نیز هلی‌کوپترهای جنگی قرار داشتند، هیچ یک از عراقی‌ها جرات نزدیک شدن به اجساد شهدای طلائیه را نداشتند.

عضو گروه تفحص برون مرزی و راوی دفاع مقدس با اشاره به اینکه بسیاری از ناگفته‌های جنگ را نمی‌توان به زبان آورد، بیان کرد: شاید بعد از مرگ من، دفتری از خاطرات مربوط به شهدا و رشادت‌هایشان منتشر شود و این دین نسبت به شهدا ادا شود.

شهدا امامزاده‌هایی هستند که خداوند شفا را در توسل به آنها قرار داده

سردار احمدیان تصریح کرد: شهدا امامزاده‌هایی هستند که خداوند شفا را در توسل به آنها قرارداده است  امام روح الله خمینی (ره) نیز گفته بود اینها امامزاده هایی هستند که خدا شفا را در تربت آنان قرارداده است.وی خطاب به پدر شهید ادیبی افزود:من با چشم خود صحنه ای را دیدم که خدا را شکر شما پدران ومادران شهدا ندیدید، آن هم دست و پا زدن یک شهید به مدت 45دقیقه وسپس جان دادن وی بود.

 

شهید حمید ادیبی متولد آذر 47 در سال 67 و در عملیات تک فاو در سن 20سالگی به شهادت رسید و سال‌ها گمنام بود تا اینکه در محل پردیزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان دفن و در اولین سالگرد دفن در این دانشگاه، توسط مراجع معتبر دفاع مقدس کشورمان شناسایی و نامدار شد.

این مراسم که در جوار قبر شهید حمید ادیبی برگزار شد، با حضور جمع کثیری از دانشجویان و جوانان کرمانی همراه بود.

باز آفرینی صحنه شهادت شهید ادیبی به عنوان دیده بان توپخانه توسط یکی از دانشجویان نیز در جای خود دیدنی بود.

مداحی مجتبی رمضانی از مداحان حوزه شهادت نیز به مراسم صفای خاصی داد و در نهایت جمیعت با سینه زنی برای امام حسین مراسم را به پایان بردند.

حسینی راد خبرنگار شهیدستان

سفارش پروژه برنامه نویسی