شهیدستان- این روزها همه جا مملو از خاطرات عملیات بیت المقدس است، عملیاتی که با همه سختی‌هایش به شیرینی آزادسازی خرمشهر مبدل شد اما در این میان معرفی حمیدچریک، یکی از شهدای والامقام این عملیات آن‌ هم از زبان سردار قاسم سلیمانی خالی از لطف نیست.به گزارش شهیدستانٰ یکی از شهدای عملیات بیت المقدس که فرمانده یکی از گردان‌های حاضر در این عملیات بود، شهید حمید ایرانمنش معروف به حمید چریک است.

حمید چریک روحیه شجاعتش در دوران دفاع مقدس برای همه عیان شده بود و اولین جایی که به وی لقب چریک را دادند در جریان حوادث کردستان بود.

یکی از دوستانش نقل می‌کند برای رسیدن به منطقه اصلی عملیات باید از تعدادی از روستاهایی که حزب منحله دموکرات حضور داشت عبور می‌کردیم و احتمال انداختن نارنجک و هر نوع وسایل آتش زایی به درون کامیون روباز نیروهای ما وجود داشت.

در چنین شرایطی حمید ایرانمنش روی بلندی کامیون نشسته و کار دیده بانی را انجام می‌داد.

در عملیات‌های مختلفی حضور داشت و در تمام عملیات‌ها کسی که در خط اول به خنثی کردن مین و تخریب خطوط مین گذاری شده دشمن اقدام می‌کرد، حمید ایرانمنش بود.

سردار سرافراز حمید ایرانمنش که در استان کرمان با نام حمید چریک مشهور است کودکی بسیار سختی را بدون حضور پدر و مادرش گذراند در دوران انقلاب جز مبارزان اصلی شهر کرمان بود.

با بنیان‌گذاری سپاه در کرمان جز اولین‌هایی بود که به سپاه وارد شد تا از این طریق به جبهه برود.

سردار حاج قاسم سلیمانی درباره شجاعت وی در کتاب "چریک " می‌گوید: با حمید چریک در عملیات‌هایی چون طریق القدس و فتح المبین بودیم، خیلی فرز بود و در شرایطی که آتش سنگین عراقی‌ها روی خط ما بود وی با گردانش به نزدیک خط عراقی‌ها رفته و تمام خط‌شان را با استفاده از نارنجک از کار انداخته بود.

شجاعت عجیبی داشت کافی بود بداند در گوشه‌ای از خط نیاز به ابتکار یا ریسک است اولین کسی که حاضر می‌شد وظیفه هدایت نیروها را بر عهده گرفته و وارد عمل شود، حمید ایرانمنش بود.

درباره سردار شهید حمید ایرانمنش حرف و حدیث زیاد است اما از قول همسر وی فاطمه حسنی سعدی نیز در این کتاب آمده است: «حمید بسیار ساده زیست بود عروسی را با شام ساده نان و پنیر و سبزی برگزار کرد اعتقاد داشت باید برخی سنت‌های غلط نظیر عروسی با شام مفصل را نادیده گرفت، حمید بسیار مهربان و خوش برخورد بود به گونه‌ای که در مراسم تشییع جنازه وی جمعیت زیادی از کرمانی‌ها حاضر شده و برای تسلیت به نزد ما آمده و از ویژگی‌های وی که ما در زندگی‌اش ندیده بودیم می‌گفتند، وی در 2 عملیات قبل از بیت المقدس به حدی صدمه دید که احتمال آسیب دیدگی ناشی از ترکش‌هایی که در بدن داشت  زیاد بود ولی با همان حال اعتقاد داشت باید برود جبهه و به رزمندگان اسلام کمک کند، بعد از عملیات بیت المقدس خبر شهادتش را به ما دادند».

سردار حاج قاسم سلیمانی درباره شجاعت حمید چریک می‌‌افزاید: نزدیک عید نوروز بود که عملیات داشتیم شب با حمید و دو نفر دیگر برای شناسایی رفته بودیم حمید داوطلب شد تا برای شناسایی خط نزدیک رودخانه برود مطمئن بودیم عراقی‌ها وی را می‌بینند اما وی با نرمی خاصی حرکت کرد و در آرامش کامل خط عراقی‌ها را دید زد و برگشت در همین حین یکی از سربازان عراقی دوان دوان خود را به فرمانده‌اش رسانید تا حمید چریک را نشان دهد اما حمید به سرعتی باور نکردنی خود را به بالای تپه رسانید و کسی وی را ندید».

سردار سلیمانی در خاطره دیگری از وی نقل می‌کند: وقتی حمید در یکی از عملیات‌ها بیهوش بوده اسیر می‌شود وقتی به هوش می‌آید می‌بیند، دو سرباز عراقی در جیب‌های وی قرآن و عکس امام(ره) و مهر نماز را پیداکرده‌اند، به صدام فحش و ناسزا می‌گویند که چرا ما را وارد جنگ با سرباز محمد (ص) و علی (ع) کرده است، دکتر عراقی‌ها نیز وی را معاینه و زخمش را پانسمان کرده بود، سپس حمید چریک به عقب برگشته بود.

سردار شهید حمید ایرانمنش در جریان عملیات سنگین بیت المقدس در آزاد سازی خرمشهر به شهادت رسید و پیکر وی بیش از 15 روز در منطقه بود تا به کرمان آورده شد و در گلزار شهدای شهر کرمان به خاک سپرده شد.

از این شهید بزرگوار دو دختر به نام‌های مریم و معصومه به یادگار مانده است.

سفارش پروژه برنامه نویسی