شهیدستان : درخشش 8 شهید خبرنگار از استان کرمان سهمی بود از تقدیم نام آوران به میهن اسلامی مان و شهدایی چون نامدار محمدی و امثال وی برگ زرینی از دفتر شهادت هستند که با گذشت سالها هنوز نامشان و یادشان گرمی بخش دلهای اهل دل و اهل قلم است.


به گزارش شهیدستان ؛ 17 مرداد سروز شهادت محمود صارمی خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی  که روز خبرنگار نامیده شده است ، به پاس رشادت های این شهید عرصه قلم ودیگر شهدای خبرنگار این گزارش را تقدیم می کنیم.

روز خبرنگار تکریم اهل قلم است و تکریم اهل قلم تکریم ارزش های انسانی است و در این میان شهدا به عنوان الگوهای والای انسانی در صدراین تکریم قرار می گیرند.


اینجا واژه ها با نام قلم وبا خون قلم برصفحه کاغذ شکل می گیرند . خط اول جنگ است و در بین رزمندگانی که این سو و آن سو می دوند گهگاهی یک نفر دوربین یا کاغذ و قلم بدست در حال مصاحبه و نوشتن و عکس گرفتن است و این نشان گر این است که خبرنگارانی که در جنگ حضور داشتند سهمی بزرگ در انعکاس رویدادهای جنگ داشتند.


اینجا ایران است و 23سال از جنگ گذشته است 17مرداد از راه رسیده است و روز خبرنگار با تکریم این دلاور مردان شهید در تمام موسسات و مراکز خبری و رسانه ای و غیره جشن گرفته می شود.
استان کرمان نیز

در جنگ هشت ساله تحمیلی مردان بزرگی داشته است که در کسوت خبرنگاری و تهیه خبر و گزارش و عکس راهی جبهه ها شدند و جز پلاکی و یا بدنی که زخم خورد خبری نیامد از آنها.

درخشش 8شهید خبرنگار از استان کرمان سهمی بود از تقدیم نام آوران به میهن اسلامی مان و شهدایی چون نامدار محمدی و امثال وی برگ زرینی از دفتر شهادت هستند که با گذشت سالها هنوز نامشان و یادشان گرمی بخش دلهای اهل دل و اهل قلم است.


اما شمه ای از معرفی شهدا خبرنگار استان

شهید غلامرضا نامدار محمدی
شاید یکی از معروفترین شهدای خبرنگار استان شهید غلامرضا نامدار محمدی باشد که درسال 41در تهران بدنیا آمد، وی که در خانواده ای مذهبی بزرگ شده بود در اغلب مناسبت های اسلامی و ملی حضوری فعال داشت. شهیدنامدارمحمدی اصالتا کرمانی بودو خانواده وی درسال 55به کرمان بازگشتند در سال  58 وارد سپاه تهران شد و کار در نشریه پیام انقلاب را به عنوان عکاس و خبرنگار آغاز کرد.

این شهید بزرگوار که در جنگ تحمیلی و در عملیاتهای مختلف حضوری پررنگ داشت سرانجام در جزیره مجنون در حالیکه دوربین در دست داشت به شهادت رسید، قبر وی در گلزار شهدا کرمان قطعه 3ردیف 8قبر14 است.

شهید حسن مصطفوی
اما شهید حسن مصطفوی از دیگر شهدای خبرنگار استان است که در عید قربان سال  1325 بدنیا آمد. وی در سنین جوانی در جریانات انقلاب حضور فعال داشت به گونه ای که در زمان انقلاب هنگامی که قصد داشت مقداری اسلحه را که در توپ پارچه مخفیانه به مبارزین برساند توسط ساواک دستگیر و به 15سال زندان محکوم شد.


بعد ها در زمان پیروزی انقلاب عضو حزب جمهوری اسلامی و سرپرست روزنامه جمهوری اسلامی در استان کرمان بود، این شهید والامقام در عملیات بدر به شهادت رسید و بدنش بعد از 13سال به موطنش بازگشت،  قبر وی در گلزار شهدا کرمان قطعه  4 ردیف  9 و قبر  12 میعاد گاه عاشقان است.

شهید غلام رضا جعفری
شهید دیگر این عرصه غلام رضا جعفری بود که در سال 37 در کرمان بدنیا آمد. به تحصیل علاقه زیادی داشت به گونه ای که تامقطع دیپلم درس خواند و درکنکور سال 55 به دانشگاه بهشتی تهران راه یافت، اما این زمانی بود که جرقه های انقلاب اسلامی دانشگاه ها را به تعطیلی کشانده بود در نتیجه وی از اعضای فعال مبارزات انقلابی شد.

همزمان نیز تدریس در هنرستانهای تهران را انجام می داد در سال 64 با انتقال دانشگاهش به کرمان موفق شد لیسانس ریاضی خود را از دانشگاه باهنر کرمان بگیرد. وی به عنوان مدیر مسئول نشریه معراج در کرمان کار فرهنگی خود را آغاز کرد و در اسفند 65 در منطقه فاو به شهادت رسید، قبر این شهید عرصه قلم در کرمان قطعه  1 ردیف   10 قبر 2 قرار دارد.

شهید احمد محمدی
شهید احمد محمدی از شهدای خبرنگار استان اصالتا شهربابکی بود ودر سال 37در این شهر بدنیا آمد.

احمد از همان کودکی دارای اخلاقی نیکو و پسندیده بود،حضور در راهپیمائی ها و تظاهرات دوران انقلاب بخشی از زندگی سیاسی احمد بود که آگاهانه ومشتاقانه پا در آن گذاشت
با پیروزی انقلاب اسلامی احمد به عنوان خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی فصل جدیدی را درزندگی خود رقم زد، درهمین سالها ازدواج نمود و باشروع جنگ تحمیلی چندین مرتبه عازم جبهه نبردحق علیه باطل گردید.

سرانجام نیز در سال 65 و در عملیات غرور آفرین کربلای 5به  آرزوی دیرینه خود رسید.

شهید مرتضی چمن
دیگر شهید بزرگوار عرصه قلم و خبر شهید مرتضی چمن بود وی که متولد یکی از روستاهای ریگان و در خانواده ای زحمتکش و فقیر بود در زمان جنگ بارها در جبهه حضور یافت آخرین ماموریت وی در جبهه خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی در بم بود, وی نیزاز ستارگان شهید عملیات کربلای 5 است.


شهید غلامرضا آتش گوهری
شهید غلامرضا آتش گوهری شهیدی که در سال 1332بدنیا آمد همزمان با دوران تحصیل خود کار هم می کرد، بعد از دیپلم وارد نیروی هوایی شد و به عنوان اپراتور رادار مشغول به کار شد. به دلیل فعالیت های مذهبی اش مجبور به استعفا شد ولی استعفایش قبول نشد در نتیجه فرار کرد و بعد از دستگیری یک سال در زندان قلعه زندانی شد، بعد از انقلاب در تشکیل کمیته انتظامات کرمان و شعبه از تبلیغات اسلامی دخیل بود. در سال 59در کنار تدریس در آموزش و پرورش کار در صدا وسیما رابه عنوان خبرنگار و تصویر بردارقبول کرد. وی همچنین با روزنامه رسالت نیز همکاری می کرد این شهید والامقام در عملیات کربلای 5نتیجه سالها تلاش خود را با شهادت در راه خدا گرفت.

قبر این شهید بزرگوار در گلزار شهدا شهر کرمان قطعه 1ردیف 8قبر2قرار دارد.

شهید حمید نظریان
تاریخ این مرز و بوم مردان بزرگی به خود دیده است مردانی که با شجاعت خود نام خود را جاودانه کردند و شهادت دری است که هیچ گاه بستنی نیست.

در سال 84اتفاق بزرگی رخ دادو آن شهادت دسته جمعی گروهی از خبرنگاران و تصویربرداران اعزامی به مانور نیروی دریایی بود مسافرین هواپیمای سی 130در آسمان ایران راهی دریای بزرگ شهادت شدند و در این میان سهم استان کرمان دو شهید بود شهید حمید نظریان و شهید اسماعیل عمرانی

شهید حمید نظریان  درسال46در سیرجان متولد شد . وی بعد از پایان دوره تحصیلی خود کار در بخش خصوصی را آغاز کرد وسپس به استخدام صدا و سیما درآمد ، از جمله حضورهای پرنگ وی در جریان زلزله بم ، حضور در کوه های سیرچ در جریان سقوط ایلوشین سپاه و حضور در عراق در جریان اشغال نظامی توسط آمریکا بود.

وی در سال 84 به قسمت ماهواره صدا وسیما تهران منتقل شد و در آذر همان سال درجریان اعزام به مانور نیروی دریایی به شهادت رسید.

شهید اسماعیل عمرانی
کم سن و سال ترین شهید استان کرمان در عرصه خبر کسی نیست جز شهید اسماعیل عمرانی، وی که در سال 59در شهرستان عنبرآباد بدنیا آمده بود در طول دوران کوتاه عمر خود در کنار تحصیل در دانشگاه خبرنگار خبرگزاری ایسنا نیز بود.  وی نیز به همراه دیگر شهدای هواپیمای سی 130راهی ماموریتی مهم در آبهای خلیج فارس بود که به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

روز خبرنگار است و دلیلی برای شادی می خواهیم، دلیل برای رفع خستگی مان و چه دلیلی بهتر از انکه شهدا خبرنگار ما را می نگرند پس باید با توجه و دقت بیشتری رسالت خبر را انجام داده و اجری جز رضای خدا نطلبیم.

 

سفارش پروژه برنامه نویسی