شهیدستان- 7آذرماه سالروز نیروی دریایی در کشور ایران است روزی که به یاد واحترام بزرگمردان آبی پوش دریا دل که کمتر نامی از رشادت های آنان برزبانها مطرح است.

 


به گزارش شهیدستان، به مناسبت سالروز نیروی دریای ارتش  در تور یک روزه ای از مرکز آموزشی شهدای وظیفه نیروی دریایی سیرجان به همراه تیمی از خبرنگاران بازدید کردیم.


در بدو ورود که با همراهی تعدادی از پرسنل زحمتکش این مرکز همراه بود توسط ناخدا یک مجید توسلی فرمانده مرکز وحجت الاسلام احمدآبادی مسئول عقیدتی سیاسی مرکز نیرودریایی شهدای نظام وظیفه سیرجان مورد استقبال قرار گرفتیم و در سرمای زود رس زمستانی با فنجانی داغ چای خوشمزه آماده بازدید از مرکز وسیع وگسترده نیروی دریایی در سیرجان که در زمان آغاز به کارش تنها مرکز آموزشی نیروی دریایی در خاورمیانه بوده است، شدیم.


ناخدا توسلی دراین دیدار با اشاره به سفر خبرنگاران در فروردین ماه در مرکز نیروی دریایی سیرجان و باز خورد رسانه ای آن گفت: حضور خبرنگاران دراین مرکز و در ناوشکن جماران باعث شد کار سخت مردانی که دیده نمی شوند اطلاع رسانی شود .


وی گفت: شهید قهرمانی و نگارستانی دو تن از شهدای نیروی دریایی از استان کرمان بودند که در تا آخرین لحظه در ناوچه سهند باقی مانده ونبرد را تا انتهای کار جلو بردند .


وی با اشاره به خاطرات خلبان آمریکایی از این شهید گفت: این خلبان آمریکایی در خاطرات خود آورده از نظر من شجاع ترین فرد وشایسته مدال شجاعت آن ملوان ایرانی است که با وجود آنکه ناوچه آنها در حال غرق شدن بود تا آخرین لحظه دست از تیراندازی به سمت هواپیمای من برنداشت.


وی از مسئولان استان می خواهد تا خیابان یا یک مرکزی را بنام این شهید بزرگ نام گذاری کنند و می گوید: میدان یا خیابانی بنام ناوچه سهند در مرکز داریم که بنام شهید قهرمانی نام گذاری می کنیم.

بعد از پذیرایی اولیه به سمت مزار تنها شهید گمنام مرکز رفتیم شهیدی که در سال 90 میهمان این مرکز آموزشی شده و به گفته ناخدا توسلی از زمان حضور این شهید در این مرکز افتخارات مرکز بیشتر شده ودر تمام بخش های کاری و امتیازات مرکز تاثیر شگفت آوری ایجاد شده و ما آن را برکات حضور این شهید میدانیم.


بعد از قرائت فاتحه برسرمزار این شهید گمنام اما همیشه آشنا، به میدان نظام جمعی و آموزش های نظامی می رویم تعدادی از سربازان به همراه یکی از فرماندهان درحال انجام برنامه های آمادگی نظامی هستند می رویم نکته جالب در فریادهای سربازان است که به گفته فرمانده بلند بودن فریادها نشان رزم آوری وشور درونی سرباز است.


نظم خاص در کار این سربازان احساس غرور به داشتن چنین نیروهای را در انسان بیدار می کند.


سربازان در واحدهای آموزشی این مرکز دانشپایه نامیده می شوند و واحدهای آموزشی مختلفی از آشنایی با سلاح تا تیراندازی مجازی  والکترونیکی تا واحد نجوم وآشنایی با موقعیت های جغرافیایی و حتی کلاس های آموزش فنی وحرفه ای برای ماهر کردن نیروهای آموزشی.


در این مرکزسالن تیراندازی با کلت وتیر خفیف که تیراندازی با کلت با کالیبر45 را آموزش میدهند وجود دارد که کار با این سلاح ها با توجه به صدای مهیب شان کمی فضا را برای ما که با چنین واحدی آشنایی نداریم متشنج میکند.


ناخدا مجید توسلی که کل کارهایش را بخاطر حضور خبرنگاران کنار گذاشته به همراه حجت الاسلام احمد آبادی پا به پای خبرنگاران وبا روی خوش پاسخگوی سوالات خبرنگاران هستند.
در سالن تیراندازی با کلت ناخدا توسلی یادی می کند از یکی از سربازان سالهای قبل در این مرکز که با هوشمندی خود نوعی تیراندازی را با استفاده از تغییرات نور پشت صفحه سیبل طراحی کرده است.


وی میگوید این نوع تیراندازی بنام وی دراین مرکز ثبت شده وکار آن بدین شکل است که شلیک روی سیبل توسط دوربین دیجیتال بالای سر فرد تیراندازی تصویر برداری شده ودقت تیراندازی را بالا میبرد .


یکی از ویژگی های خوب مرکز این است که 50درصد نیازهای مرکز ار سربازان زرنگ و ماهر آن تامین می کنند.


نمونه این مسئله هم واحدهای خیاطی ، ام دی اف سازی و ساخت تخت های آسایشگاهی هستند.


در مرکز خیاطی کلیه چادرهای مورد نیاز صحرایی، کوله پشتی ، لباس های مورد نیاز سربازان در آشپزخانه ویا در بخش های آموزشی، وحتی پرده های تزئینی زیبا برای مهمان سرا دوخته می شود.


در مرکز ام دی اف نیز میز ها ورحل های قرآن، قفسه کتاب و حتی ویترین های کوچک توسط سربازان آموزش دیده مرکز تهیه می شود.


کار جالب دیگری که توسط سربازان مهارت دیده در این مرکز انجام شده است ساخت تخت های مورد نیاز آسایشگاه با قیمت بسیار پایین تر از ساخت وزارت دفاع است.


ناخدا یکم توسلی در این خصوص گفت: تخت هایی که وزارت دفاع می ساخت با قیمت 300هزار تومان برای یک تخت دو طبقه بود که به سبب شکل خاص آن اغلب سرباز بالایی از تخت پایین می افتاد وصدمه میدید که در تخت های ساخت این مرکز این مشکل حل شده وقیمت تمام شده نیز 50درصد قیمت تخت های وزارت دفاع است.


جاههای زیادی برای دیدن در این مرکز وجود دارد پیش خود فکر میکنم اگر همه مراکز به همین شکل ضمن احترام به سرباز زمینه کار وی را فراهم می کردند شرایط تحمل سربازی برای این افراد راحت تر بود.
به ساعت نماز نزدیک می شویم در نماز خانه بزرگ مرکز به نماز می ایستیم وسپس حجت الاسلام احمد آبادی از خدمات فرهنگی مرکز صحبت می کند.


وی می گوید: در این مرکز برخورد با سربازان به گونه ای است که وقتی از این محیط بیرون می رود اخلاق نیکو وبرخورد وی برای همه قابل مشاهده است.


وی افزود: در این مرکز در مناسبت های مختلف جشن ومراسم های مختلفی برگزار می شود برای خانواده کارکنان نیز به این شکل است که تولد فرزندان، سالگرد ازدواج کارکنان و امتیازات فرهنگی وتحصیلی آنان جشن گرفته شده و مورد تشویق قرار می گیرند.


کم کم دل ضعفه می گیرم گرسنگی اینجا خودش را نشان میدهد ساعتها بازدید و راه رفتن وبه قسمت های مختلف یک مرکز آموزشی سر زدن، بند کفش باز ردن وبستن وآرپی جی الکترونیکی را امتحان کردن یادم می اندازد گرسنه هستم.


سری به آشپزخانه میزنیم آشپزخانه ای کاملا تمیز وصنعتی دیگ های خاص که حدودا دو ردیف 20تایی و بیشتر هستند و به گفته سرآشپز چند سال قبل با هزینه یک میلیارد تومان تجهیز شده است.


پلو وخورش قیمه غذای امروز سربازان است.


اتاق سلف سرباان جای تمیزی با پرده های خوش رنگ است وبعد از ساعتها کار و دویدن وآموزش سربازان در این سالن ودر ردیف هایی که بنام این افراد و با کاغذهایی روی زیرمیزی نایلونی مشخص شده، غذای خود را صرف می کنند.

برنامه غذایی روزهای هفته نیز روی برد بزرگ جلوی سالن نصب شده،خبرنگاران راهی ناهار خوری فرماندها ن می شوند وغذای سربازی را برای اولین بار می خوریم.برخلاف صحبت هایی که می شود غذایی خوشمزه وخوب پخته شده است و می توانم اعتراف کنم بعد از سالها آشپزی نتوانسته ام قیمه به این خوشمزگی بپزم.


ناهار که صرف می شود سری هم به درمانگاه مرکز می زنیم درمانگاه نه می توان نام بیمارستان کوچک را برآن گذاشت زیاد واحدهای تحصصی مانند دندانپزشکی ، اتاق احیا، بستری های چند ساعته وآزمایشگاه و حتی طب وپیشگیری را دارد.


مسئول طب وپیشگیری مرکز سیرجان می گوید: هرماده خوراکی یا دارویی در این مرکز ابتدا در این واحد بررسی و بعد از تایید سلامت راهی دیگر بخش های مرکز برای مصرف می شود.
کم کم باید راهی شویم واز مرکز بزرگ آموزشی نیروی دریایی سیرجان که به جرات می توان گفت یکی از مراکز آموزشی بزرگ ومجهز و البته تمیز استان است، خارج می شویم با نظر فرمانده مرکز عکس یادگاری می گیریم وبعد از قدردانی و اهدا هدیه هایی به خبرنگاران  راهی کرمان می شویم.


و خاطره خوش میهمان نوازی به روش نظامی را با خود میبریم تا بعدها شاید در روزگاری مجدد به این مرکز برگزدیم.


روز نیروی دریایی را به دلاورمردان نیروی دریایی راهبردی که گمنام اما مقتدر به کار خود ادامه می دهد تبریک می گوییم و بیاد شهید قهرمانی و شهید نگارستانی که آموزش خود را در این مرکز دیده واز اینجا راهی خلیج همیشه فارس و دفاع از حریم آبی ایران شده اند، صلوات می فرستیم.

سفارش پروژه برنامه نویسی