Arrow
Arrow
Slider
کد پرونده: 1363428
مشخصات شهید
نام شهید

علی زارع

علی
نام پدر

رضا

تاریخ تولد

1345 شهیدانی که در این سال متولد شده اند

تاریخ شهادت

شهیدانی که در این تاریخ شهید شده اند

محل دفن شهید

قطعه ردیف قبر
رسته

Directory

زندگی نامه

دوازدهم‌ آبان 1345، در روستاي انار از توابع شهرستان رفسنجان چشم به جهان گشود. پدرش رضا، كشاورز بود و مادرش‌سكينه نام داشت. تا پايان ‌مقطع راهنمايي درس خواند. لوله كش بود، به عنوان سرباز ارتش به جبهه اعزام شد. نوزدهم‌ مرداد 1366، در ميمك توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت تركش به كتف و پا، شهيد شد. پيكر وي در امامزاده صالح (ع) زادگاهش به خاك سپرده شد.

خاطرات

دست نوشته ها

وصیت نامه

بسم الله الرحمن الرحیم
بنام الله پاسدار حرمت خون شهیدان و با سلام به پیشگاه ولی عصر(عج) و با درود به رهبر کبیر انقلاب امام خمینی و با درود و سلام بر شهدای راه حق و آزادی شهدائی که به ما ملت ایران درس آزادی و فداکاری و ایثارگری آموختند و به لقاالله پیوستند راهشان جاوید و نامشان پایدار باد و با درود به ملت ایران ملتی قهرمان و ایثارگر و از جان گذشته که همواره قدم به قدم امام را یاری می کنند و فرمان امام عزیزمان را لبیک می گویند شمائی که در تمام صحنه های سیاسی و عبادی شرکت نموده و روحانیت عزیز را یار و یاور خود می دانید.
وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا  بَلْ أَحْيَاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ (سوره آل عمران  169)
"گمان نکنید آن کسانیکه کشته شدند در راه خدا مردگانند بلکه آنها زنده اند و در نزد خدا روزی می خورند" و خوشحالند به آنچه که خدا به آنها داده است و بشارت می دهند با کسانیکه هنوز به آنها ملحق نشده اند که نترسید و محزون نباشید که خدا اجر مومنین را ضایع نمی کنند.
"فَلَمْ تَقْتُلُوهُمْ وَلَکِنَّ الَله قَتَلَهُمْ... سوره انفال 17
این شما نبودید که آنها را کشتید(بعثیها را) بلکه این خداست که کشت آنها را و این تو سرباز فداکار اسلام نیستی که تیراندازی می کنی بلکه این خداست که تیرانداز است ...
با توجه به اینکه خداوند تبارک و تعالی به این بنده حقیر منت نهاد و مرا مورد لطف خویش قرار داده و توفیق شرکت در جبهه حق علیه باطل را یافتم از آنجا که وظیفه شرعی حکم می کند چند خطی به عنوان وصیت نامه نوشته باشم.
برادران و خواهران مسلمان امروز ندای (هل من ناصر ینصرنی) امام شهیدمان حسین(ع) از آن کوههای غرب در صحرای کربلا هنوز به گوش می رسد و قلب عاشقان راهش را در خود می سوزاند و خوشا به حال آن عاشقی که خدایش توفیق دهد و با خلوص نیت تنها و تنها برای خدا باشد. این راه را ادامه دهد و قفس تنگ و تاریک تن را بشکند و روحش پروازکنان به معشوق برگردد زیرا که دنیا با تمام دورنگیها و چهره های نفاق منافقان برای عاشقان راه الله بسیار کوچک است.
و اما در جبهه ها چه می گذرد مردم دلیر و قهرمان و شهیدپرور انار، اینجا مکان مقدس کربلاست که عاشقان راه حسین را بسوی خود می کشاند و مردانه جان خود را فدای دین مقدس اسلام و قرآن می کنند و با نیت پاک و خلوص نیت تمام وابستگیهای دنیا یعنی مال و جان و زن و بچه و پدر و مادر را رها کرده اند و شب و روز تمام ذکرشان خداست و فقط خدا و خوبیها را درک کرده اند که این فقط قدرت لایزال و معجزات خداوند هست که یاریشان خواهد کرد و این واقعیتی است انکارناکردنی. چند جمله ای هم با شما برادران و خواهران بزرگوار سخنی داشتم که ای ملت ایران [گول انسانهای] مغرض و پست را نخورید و خود را در اسرع وقت به حوزه های نظام وظیفه معرفی نموده و داوطلبانه افتخار این را داشته باشید که در این موقعیت حساس به جبهه بشتابید و یاور امام زمان و نائب برحق او خمینی بت شکن باشید و با نثار خون خود اسلام را یاری نمایید از شما مردم و دوستان عزیزم می خواهم که راه شهدا را ادامه دهید و همیشه یار امام باشید و مبادا که گول این منافقین را بخورید پس همیشه یاور روحانیت عزیز باشید و پندهای آنها را گوش دهید که به شرق و غرب گرایش پیدا نکنید اما شما عده معدودی که هنوز معنی این انقلاب را درک نکرده اید از شما خواهش می کنم که به انقلاب برگردید و امام را یاری کنید که واقعا او است یاری دهنده مستضعفین و او است که دلش بحال ما ملت عقب افتاده می سوزد و دلش می خواهد که ما را از منجلاب نجات دهد به هر حال برادران و خواهران قدر این موهبت الهی انقلاب اسلامی و این رهبر پرتوان و حسین زمان و این جمهوری اسلامی را که ثمره تلاش و جان فشانی بهترین فرزندان اسلام است بدانید که اینها نوری است که از جانب خدای تبارک و تعالی بر قلبهای مطهر امت ما تابید و امت روحانیون را حمایت کنید تا انقلاب اسلامی طریق هدایت را همچنان بپیماید چرا که روحانیون متعهدمان بازوان پرتوان ولی فقیهند و سنگر مساجد را پر نگهداشته و حفظ نمایید چونکه انقلاب اسلامی از مساجد شروع شد.
ای پدر و مادر مهربان و زجر کشیده ام که عمری را برای بزرگ کردن من صرف کردید و زحمات بسیاری کشیده اید ولی من نتوانسته ام زحمات شما را جبران کنم این آخرین سلام گرم را هدیه شما والدین عزیز می کنم انشاالله که از من راضی باشید و اگر خداوند به من توفیق شهادت را کرامت کرد این سرافرازی برای شما پدر و مادرم خواهد بود که به حضرت مهدی(عج) بگویید من هم یک پسرم را در راه خدا داده ام و نزد حضرت زهرا(س) سربلند و روسفید هستید. در پایان از پدر و مادرم می خواهم که در زفتن من زاری نکنید و صبر را پیشه خود سازید زیرا مرگ حق است و چه بهتر که انسان مرگ در راه خدا را انتخاب کند زیرا چیزی از این بالاتر یافت نمی شود.
در اینجا از برادرم محمد و دائی ها و پسردائی ها و عمه و خاله و علی جعفری نیا و دیگر اقوام و بستگان و همگان کلا با خانواده طلب عفو نموده و از همگی خداحافظی می کنم.
خواهرانم امیدوارم که شما نیز صبور بوده و همچون زینب کبری(ع) که بعد از واقعه کربلا راه برادرش را ادامه داد شما هم با ایمان و عفت خود ادامه دهنده راه من باشید از شما برادر و خواهرانم تقاضا دارم اگر بدی از من دیده اید مرا حلال نمایید و از شما می خواهم فرزندانتان را افرادی مومن و متعهد و آشنا به قوانین الهی و مفید برای جامعه اسلامی تربیت نمایید.
سخنی چند با دوستان ای دوستان مرا ببخشید و عفو کنید از اینکه نتوانستم حق دوستی و رفاقت را ادا کنم در پیدا کردن دقیق کمال دقت را کنید و سعی کنید رفاقتتان برای خدا باشد و رفیقی باشد که هم در این دنیا به دردتان بخورد هم در آن دنیا و سعی کنید که در جبهه حضور داشته باشید و بدانید که مسئله اصلی [...] دارم در صورتیکه حقی بر گردنم دارند و یا به آنها بدهکار هستم به پدرم مراجعه نموده و حق خود را دریافت نمایید. در پایان مجددا از تمامی دوستان و اقوام که به نحوی با آنها برخورد داشته ام و آنها از من دلگیر و یا از طرف من نسبت به انها گناهی سر زده که بر اثر جهالت و ناخواسته بوده عذر می خواهم و از آنها حلالیت می طلبم.
در آخر چون مدتی در مغازه شیشه بری کار می کردم اگر خدای ناکرده من بدرفتاری با کسی کرده ام امیدوارم مرا ببخشند و حلال کنند.
بارپروردگارا خداوندا می دانم آمدن به جبهه سعادت می خواهد و جبهه مرکز رشد و تکامل بخشیدن به انسان می شود پس همانطوریکه دست مرا گرفتی و مرا شامل این سعادت کرده ای مرا از خود دور ساز و از تو می خواهم هر گونه کج‌روی و معصیتی که تاکنون داشته ام بر من ببخشائی و مرا از رحمت و مغفرت خود محروم نسازی.
به امید پیروزی نهایی لشکریان اسلام بر کفر و الحاد جهانی.
خدایا خدایا تا انقلاب مهدی حتی کنار مهدی خمینی را نگهدار منتظری نستوه برای نصر اسلام محافظت بفرما رزمندگان اسلام نصرت عطا بفرما. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته. تاریخ 66/5/14

1366">
سفارش پروژه برنامه نویسی