علیرضا چکشیان خراسانی

نــام :
علیرضا
نـام خـانوادگـی :
چکشیان خراسانی
نـام پـدر :
محمد
تـاریخ تـولـد :
1334
مـحل تـولـد :
سـن :
سـال
دیـن و مـذهب :
شرح شهادت
وصیت نامه

بنام الله
ربنا افرغ علینا صبرا و ثبت اقدامنا وانصرنا علی القوم الکافرین
همسر گرامی
با سلام امید است که از تاریکی های این شب ظلمانی که نامش دنیا است با چراغ دین راه خود را یافته و منزلگاه اصلی را یافته باشی. نامه پر از رنج و محنت شما را که حاکی از فشار عوامل دنیوی بود دریافت کردم قبل از آنکه نامه را باز کنم امیدوار بودم در این راهی که در پیش گرفته ام کمک حالی بوده باشی و اراده مرا قویتر نمایی هر چند خبری که از ناحیه شما باشد مرا خوشحال می کند. عزیزم بارها و بارها در مورد این مسائل با یکدیگر صحبت نموده ایم. اینکه اینقدر دوری من شما را ناراحت نموده سپاسگزارم شاید قسمت اعظم ناراحتیهای ما مربوط به این می شود که خدای نکرده از یکدیگر برای خودمان ستون اتکایی ساخته باشیم. زن و شوهر بایستی در کنار یکدیگر آرام گیرند و نسلهای پاک به جامعه تقدیم نمایند. بتوانند نیازهای روحی و جسمی یکدیگر را برطرف نمایند. در تمام مراحل زندگی یار و یاور و غمخوار یکدیگر باشند و لیکن این نبایستی باعث وابستگی شود یعنی زن یا مرد فکر کنند که دیگری همه چیز اوست اینجا است که کلیه اعمال ما رنگ می بازد یعنی هر چقدر که عمل نیک انجام دهیم نماز بخوانیم روزه بگیریم و کارهای دیگری انجام دهیم دیگر رنگ […] نخواهد داشت آنوقتی خوشبخت خواهیم بود که چیزی جز عشق به پروردگار متعال قلبهایمان را پر نکند حلال همه مشکلات او را بدانیم و تنها نقطه اتکا و توسل را . همه زندگیمان تحت الشعاع ذات اقدس او باشد به عبارت دیگر چیزی ارزش متکی بودن به آن را دارد که فناپذیر نباشد نمی خواهم بگویم عشق به همسر وجود ندارد و لیکن این عشق و علاقه وقتی ارزش دارد که رنگ الهی بگیرد در غیر این صورت جنبه عرضه و تقاضا را دارد درست مثل کسی که در یک مغازه می رود و یک شمعی را می خرد و چون پول داده است می خواهد حداکثر استفاده را بکند به عبارت دیگر این را می خواهم بگویم که زن و شوهر در کنار یکدیگر بایستی به  سوی هدفی که الله نام دارد حرکت کنند هیچکدام نبایستی هدف دیگری بشود.
امروز تنها حقیر نیست که به جبهه آمده ام اینجا بچه های 14 پانزده ساله و پیرمردهای 70 – 60 ساله هستند چه چیز اینها را اینجا کشانده جز عشق به امام آنهم برای رضای خداوند تبارک و تعالی. از آن گذشته اسلام عزیز در خطر است دشمنان اسلام هم با ما شوخی ندارند اگر سری به قبرستانها بزنیم اگر سری به بیمارستانها بزنیم خواهیم دید که آنها چندان با ما دوست نیستند. تمام دنیا امروز علیه اسلام برخاسته اند و این جرثومه فساد  را یاری می دهند و می خواهند تنها صدای حق طلبانه در دنیا را خاموش کنند خوب در این موقعیت یک مسلمان که درد را درک می کند دشمن را می شناسد چه کار باید بکند کنار خانه بنشیند و بگوید خودش درست می شود اگر در گذشته ننشسته بودم کنار و فقط ناظر نبودیم امروز وضع و حالمان بهتر از این بود تو بهتر از من می دانی […] ایمان بدون عمل صفر است تا عمل نباشد ایمانی نیست این دو به هم مربوط می شوند در این مقوله نمی خواهم بگویم من یک مسلمان واقعی هستم هرگز ولی سعی می کنم باشم. حال تا چه حد توفیق پیدا کنم خداوند بهتر می داند همسرم یک بررسی کلی تاریخ اسلام عزیز این مسئله را بخوبی روشن می شود که هر کجا قیام و عصیانی بوده ستمگری ها شدت گرفته اگرچه خون مردان حق روی زمین ریخته شده و لیکن هیچگاه به ظالمان و جباران روزگار آری نگفته اند.
خدایا طاعتم کم است و معاصی ام بسیار تنها امید به عفو  کرمت دلخوش داشته و بس.
اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمد رسول الله و اشهد ان علیا ولی الله
با اینکه پس از مرگم این مکتوب را گوش داده یا می خوانند وصیت چون من عاصی و گنه کار می دانم که چندان در شما اثر نخواهد داشت چرا که وصیت هر کس زبان و عمل اوست که در دوران حیاتش نمایان است که مرا از این توشه هیچ بهره ای نیست و لیکن بعنوان تذکر چند کلمه ای عرض می نمایم.
برادران و خواهران : تاریخ پرعظمت و خونبار اسلام گویای این مطلب است که هر کار حق که خواسته سر بلند کند مورد هجوم دنیاطلبان جاهل قرار گرفته و تنها این مکتب گوهربار در زمان رسول اکرم به همت خونهای پاک آن بزرگان و شمشیرهای برانشان […]  گرفته و از آن روز تاکنون جباران زمان مانع از این شده اند که اسلام عزیز روی زیبای خود را به ما نشان دهد و اکنون پس از سالها ضربه خوردن سر از ایران اسلامی در آورده و در پناه این امت و امام خودش را به جهان نموده است عنقریب که دنیا را مجذوب خود کند و بدنبال آن بساط هر چه ظلم و شرک است برچیند و امروز چشم کمک به شما مردم مسلمان و بگذشته دوخته است حاشا که دست رد بر سینه اش زنیم و ان خونهای پاکی که تاکنون در کنارش ریخته شده را نادیده بگیریم. سفارشم به شما عزیزان این است خود را بنده دنیا نکنید چیزی که از بین رفتنی است و وفایی به شما ندارد رهایش کنید عمر گرانمایه را به پایش نریزید به آغوش معبودی روید که جز او نیست و هر چه هست اوست […] کوچکترین بی تفاوتی و کمترین سهل انگاری به قیمت تیره و تار شدن رخسار گلگون اسلام عزیز خواهد بود و این گناهی است نابخشودنی چرا که ذات باریتعالی ناظر بر اعمال شماست و فردای قیامت برای آنها که متاع دو روزه دنیا را به آخرت ترجیح دادند روز خوبی نخواهد بود و بدانید که اگر خدای ناکرده در مقابل بی عدالتی ها سکوت کنید و سر خود را پناه گیرید شریک در جنایاتی که صورت گرفته و میگیرد خواهید بود وعده خدا حق است.
فرهنگیان عزیز شما بیشتر از هر قشری مورد بازخواست خواهید بود چرا که معلمی شغل انبیاست و بسیار مقدس است. امروز بیش از هر وقت دیگری بار سنگین مسئولیت بر روی دوشهای شما سنگینی می کند اگر بتوانید این فریضه دینی را خوب به انجام رسانید بدانید که در آخرت همنشین اولیا و انبیا خواهید بود کوچکترین بی احتیاطی باعث از دست رفتن یک نسل می شود و اگر یک کلمه حق به دانش آموزان بیاموزد تا دنیا دنیاست صواب آن به شما هم خواهد رسید و اگر خدای ناکرده یک کلمه باطل آموزش دهید بدانید که عذاب الهی را برای خود خریده اید این حرفها را در حالتی می گویم که […] در دوران معلمی خود متاسفانه نتوانستم معلم خوبی باشم و از این بابت از خدای بزرگ طلب مغفرت و از شما جامعه شریف عذر می خواهم.
و اما ای دانش آموزان عزیز از شما نیز عذر می خواهم و امیدوارم مرا ببخشید که نتوانستم آنگونه که باید وظیفه خود را بنحو نیکو به انجام رسانم اما عاجزانه از شما عزیزان می خواهم که خدا را فراموش نکنید . در کلیه امور پیوسته برای رسیدن به او تلاش کنید چرا که هیچ چیز جز ذات حقتعالی لیاقت هدف شدن را ندارد. برای خدا درس بخوانید برای خدا آینده تان را تنظیم کنید و مسائل دنیوی را دور بریزید فقط دنیا را وسیله ای بدانید برای رسیدن به آخرت . عزیزان قدر رهبر عزیزتان را بدانید چرا که او را خداوند به ما عنایت فرموده پس از هدیه خداوند خوب نگهداری کنید. فرامینش را به جان و دل پذیرا باشید اگرچه به ظاهر به نفع شما نباشد سر در راهش بگذارید که سعادت دنیا و آخرت را برای خود بدست خواهید آورد در آخر عاجزانه می خواهم که امام را امام را امام را تنها نگذارید که امام الگوی اسلام و قرآن است.
مادرم: وصیتم به شما این است که صبر را پیشه خود سازید و آنچه را که از طرف خداوند مقرر گشته با جان و دل پذیرا باش گرچه چندان ساده نیست و لیکن همیشه باید خداوند متعال همچون که تو خود مرا یاد دادی دلت را آرام کن از روی تو شرمنده ام چراکه فرزند خلفی برایت نبودم.
یک عمر خودت را وقف […] و ترک دنیا نموده تا بتوانی فرزندانی نیکو تحویل جامعه دهی و لیکن حقیر نتوانستم لااقل با زبان هم که شده از تو سپاسگزاری نمایم. مرا ببخش امیدوارم خدای بزرگ به پاس زحماتی که شبانه روز برایمان کشیدی ترا با فاطمه زهرا سلام الله علیها محشور گرداند. مادرم در این دم آخر می خواهم بار سنگین دیگری به روی دستان لرزانت بگذارم و آن، مسلم است. طاهره بایستی به دنبال زندگی جدیدی رود هنوز خیلی جوان است و خدا هم راضی به این نیست که او یک عمر را کنار این طفل معصوم بگذراند خدا به شما اجر عظیم عطا فرماید. هر وقت دلت زیاد گرفت برای اباعبدالله و خاندانش اشک بریز . مبادا زیاد بی تابی بنمایی که خدا امانتی به تو داد و تو او را به صاحب امانت برگردانیدی. خداوند به شما و همه مادران باگذشت و ایثار صبر عظیم عنایت فرماید.
همسرم: شرمنده ام از رویت که در این مدت کوتاه شایسته ای برایت نبودم ای کاش وقت بیشتر می بود تا می توانستم گوشه ای از محبتهای بی دریغت را جبران نمایم در این مدت کوتاه زندگی زناشوئی خواستم این بود که وسایل راحت و آسایش ترا فراهم نمایم ولی زمان کم بود و وقت تنگ.
همسرم فقط یک جمله را تکرار می کنم من هیچ کاری در دنیا برای رضای خدا انجام نداده ام و جز گناه مرتکب نشده ام شاید این عمل بسیار کوچکم بدرگاه بارتعالی پذیرفته شود به عنوان نصیحت می گویم در تمام مراحل صبر را پیشه خود ساز. مبادا یک لحظه بگذرد به غفلت از یاد و ذکر خداوند . بدان که خداوند صبر پیشگان را دوست می دارد. همسرم ملتمسانه از تو می خواهم اگر رضای مرا می خواهی پس از من سعی کن زندگی جدیدی را آغاز نمایی چرا که رضای پروردگار عالم در این است ولی این را بدان که تو را خیلی دوست می داشتم و لیکن عادت نداشتم به زبان بیاورم. مسلم را هم می توانی به مادرم بدهی تا مانعی در راه آینده ات وجود نداشته باشد.
برادرم: مرا ببخش که نتوانستم برایت الگوی خوبی باشم ولی تو برایم الگوی خوبی بودی یاد خداوند را فراموش نکن و خط سرخ محمد و آل علی را با ایمان راسخ ادامه بدهید که سعادت دنیا و اخرت در این است پس از مرگم وصی من همسرم می باشد و بعد از آن مادرم.
فرزندم شاید زمانی برسد که این مکتوب را بخوانی بدان که در این راه خواست حقیر جز رضای پروردگار و اطاعت از فرمان ولیش در زمین چیز دیگری نبوده حال تا چه حد موفق شوم به عنایت پروردگار عالم بستگی دارد. فرزندم مسلم عزیز به یاد داشته باش که راه اسلام را ادامه دهی خط سرخ انبیا را سرلوحه زندگیت قرار دهی جز رضای خدا را نپسندی با دوست خدا(اهل بیت) دوست و با دشمنان خدا (دشمنان اهل بیت و نایبانشان) دشمن باش. این است راه سعادت و خوشبختی از اینکه آن روز را نمی بینم که تو فرزند برومندی برای اسلام و خدمتگزار واقعی دین گردی. متاسفم ولی فرزندم تو خدا را داری و بس و اگر مادرت پس از مرگ من به دنبال زندگی جدیدی رفت او را سرزنش ننمایی که راه خدا این است و غیر از این پسندیده نیست ترا به خدا می سپارم به امید آنکه روزی بیاید که دیگر یتیمی نباشد و این ممکن نیست مگر اینکه اسلام عزیز بر جهان سایه افکند و مهدی موعود(عج) انتقام تمام این خونهای پاک را که در راه اسلام ریخته شده بگیرد و تمام دنیا را در صلح و آرامش سکون دهد.
خواهشمندم از برادران و اقوام و خویشان و همه کسانی که به نحوی با این حقیر در تماس بوده اند مرا عفو نمایند.

بیوگرافی

بيست‌و‌چهارم‌ مهر 1334، در شهرستان ‌مشهد متولد شد. پدرش ‌محمد (فوت1361) و مادرش مهين نام داشت. تا پايان ‌مقطع‌ كارداني در رشته دبير فني ساخت و اتومكانيك درس‌ خواند. سال1361، ازدواج كرد و صاحب يك پسر شد. دبير بود، به عنوان‌ بسيجي در جبهه حضور يافت. بيست و پنجم اسفند 1363، در شرق‌ رود دجله براثر اصابت تركش به شهادت رسيد. پيكر وي ‌در گلزار شهداي ‌زادگاهش ‌به خاك‌ سپرده شد.

جـزئیات شـهادت

تـاریخ شـهادت :
1363/12/25
کـشور شـهادت :
مـحل شـهادت :
شرق دجله
عـملیـات :
بدر
نـحوه شـهادت :

اطـلاعات مـزار

مـحل مـزار :
وضـعیت پـیکر :
موقـعیت مـزار در گـلزار شـهدا
قـطعـه :
ردیـف :
شـماره :

تصویرمـزار

شهیدها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *