مراد حیدری فر

نــام :
مراد
نـام خـانوادگـی :
حیدری فر
نـام پـدر :
کریم
تـاریخ تـولـد :
1327
مـحل تـولـد :
سـن :
سـال
دیـن و مـذهب :
شرح شهادت
وصیت نامه

بسم الله الرحمن الرحیم

وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ  وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ
ای رسول زنان مومن را بگو تا چشم ها را از نگاه ناروا بپوشند و فروج و اندامشان را از […] زشت و زینت و آرایش خود را جز آنچه […] ظاهر می گردد بر بیگانه آشکار نسازند و بر و دوش خود را با مقنعه بپوشانند و زینت و جمال حود را اشکار نسازند جز برای شوهران خود. ای کسانیکه به pجاب نیشخند می زنید آیا قرآن را قبول دارید یا نه. اگر قبول دارید چرا و اگر قبول ندارید مسلمان نیستید شما عضوی از اعضای کفارید و جایگاه شما جهنم. منتظر سرنوشت خود باشید ان ربک لباالمرصاد ای پیامبر خدای تو در کمینگاه […] از این ایه شریف هم که مربوط به حجاب کامل می باشد بگذریم به آیات شریفه برخورد می کنیم که خطاب به شخص نبی اکرم است و دستور می دهد که زنان آنحضرت […] و مستور بمانند يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ إِنْ كُنْتُنَّ تُرِدْنَ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا وَزِينَتَهَا فَتَعَالَيْنَ أُمَتِّعْكُنَّ وَأُسَرِّحْكُنَّ سَرَاحًا جَمِيلًا (قرآن کریم سوره احزاب آیه 27 تا 28) ای پیغمبر گرامی با زنان خود بگو که اگر شما زیب و زیور دنیا را طالبید […]…تا من مهر شما را پرداخت و همه را به خوبی و خرسندی طلاق دهم.
اما در آیه 21 خطاب بر زنان پیغمبر چنین می فرماید: يَا نِسَاءَ النَّبِيِّ مَنْ يَأْتِ مِنْكُنَّ بِفَاحِشَةٍ مُبَيِّنَةٍ يُضَاعَفْ لَهَا الْعَذَابُ ضِعْفَيْنِ وَكَانَ ذَلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرًا …
ای زنان پیامبر از هر که از شما که به کار ناروایی دانسته دست زده و اقدام کند او را دو برابر دیگران معذب کند و این کار بر خدا سهل و آسانست و هر که از شما مطیع فرمان خدا و رسول باشد و نیکوکار شود پاداشش را دو برابر می کنم و برای او رزقی بسیار نیکو در بهشت مهیا سازیم.
يَا نِسَاءَ النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّسَاءِ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَعْرُوفًا
وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَى وَأَقِمْنَ الصَّلَاةَ وَآتِينَ الزَّكَاةَ
ای زنان پیغمبر شما مانند یکی دیگر از زنان نیستید بلکه مقامتان رفیع تر است اگر خداترس و پرهیزگار باشید پس زنهار نازک و نرم با مردان سخن نگویید مبادا آنکه دلش بیمار هوا و هوس است به طمع افتد بلکه متین و درست سخن گویید و در خانه هایتان بنشینید و آرام گیرید و بی حاجت و ضرورت از منزل بیرون نروید و مانند دوره جاهلیت پیشین آرایش و خودآرایی مکنید و نماز به پا دارید و زکات مال به فقیران بدهید و از امر خدا و رسول اطاعت کنید.
آری ای عروسکهای کوچه و خیابان  که بجای پی بردن به ارزش و مقام و شخصیت والای زن و حمایت اسلامی ارزش و مقام خود را در سختی و بی بند و باری خلاصه کرده اید و به خیال خام خود گمان کردید که به مالی و مقام دست یافتید غافل از اینکه پیامبر اسلام هم به شما و هم شوهران بی[…] و بی غیرت شما را که ارزشی برای شما قائل نشدند لعنت کرده. ای هزاران ننگ و نفرت بر آن عده از زنانی که مقید به احکام الهی نیستند فقط ارزش خود را در زینت و ارایش خلاصه کرده اند آنهم نه در خانه بلکه در خیابان نه برای شوهر بلکه برای بیگانه. همسرم من انتظاری که از تو دارم اقامه نماز است بطور مداوم و سر وقت که زیاد سفارش شده است. در روایت آمده کسیکه به نماز اهمیت قائل نشود مانند کسی است که نماز نمی خواند قر آن کریم هم می گوید:
أَقِمِ الصَّلَاةَ  إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ آری فقط نماز است که انسان را از گناه و نافرمانی پروردگارش باز می دارد پیغمبر هم فرمود الصلوه عمود الدین نماز ستون دین است همانطور که خانه بدون ستون استوار و پابرجا نمی ماند . باز فرموده اولین چیزی که بر فرزند ادم واجب شد نماز بود و اولین سوالی هم که در روز قیامت از انسان سوال می شود چه باعث شد که شما را به جهنم آورند پاسخ می دهند که ما در دنیا از نمازگزاران نبودیم.
امام صادق هنگام وفاتش تمام خویشان و […] خود را فراخواند و در آخرین لحظات مرگ چشم مبارک را باز کرد فرمود از ما نیست و به شفاعت ما نمی رسد کسی که نماز را سبک و کوچک بشمارد ای آنهایی که هشتاد سال از عمر نامبارکتان می گذرد و حتی یک رکعت نماز هم نخواندی ای حیوان صفتان […] و ای خائنان بی شرم آیا شما قادر هستید که در قیامت جوابگو باشید. ای کسانی که مدعی مسلمان بودن هستید مگر به کلام خدا گوش فرا نداده اید آنجا که می فرماید چون روز قیامت شود از اهل دوزخ سوال شود که چه چیز شما را به جهنم کشانده است پاسخ می دهند ما در دنیا از نمازگزاران نبودیم اما انتظار سومم از تو همسرم این است که در ماه مبارک رمضان از روزه خود غفلت نکنید روزهایی که ضیافت […] است که در این ماه انسان مهمان خداوند است آری ماهی که مهمان انسان و مهمان نواز خدا و ماهی که شاید روایت از امام صادق باشد آنجا که می فرماید اگر در این ماه دعا مستجاب نشود و انسان از گناه پاک نشود و خداوند ما را مورد لطف و رحمت خود قرار ندهد در صورتی که معلوم نیست ما سال آینده زنده باشیم یا خیر. معلوم نیست اجر ما را […] بدهد یا نه معلوم نیست در بستر خواب بمیریم یا در سفر یا در حال تصادف در حالی که زندگی […] می کنیم سکته کرده با یک دنیا آمال و آرزو رهسپار عالمی دیگر گردیم آنهم عالمی که امیرالمومنین در عبور از کنار قبرستان خطاب به آنها فرمود ای ساکنان خانه های وحشتناک و مکانهای خالی و قبرهای تاریک. ای خاک نشینان و ای غریبان و ای تنهایان و ای وحشتزدگان بی نوا.
عالمی که امیرالمونین با سوز و گداز فراوان می گوید: آه من قلّه الزّاد و طول الطّریق و بعد السّفر و عظیم المورد
آه از کمی زاد و توشه و طولانی بودن راه و دوری سفر و […] مقصد. اری ای انسان راه دورست منزل[…] ولی تو با سعی خود می توانی خود را به اعلا درجه مقام برسانی یکی از این راهها روزه دار بودن است. همانطور که پیغمبر اکرم فرمود روزه سپر نجات از اتش دوزخ است قرآن هم می گوید روزه بر شما واجب گردید همانطور که بر امت های گذشته واجب گردیده بود پس تو ای انسان مواظب باش که پایت نلغزد تا به چاه غفلت فرو نروید من آنچه شرط بلاغ است با تو خواهم گفت تو خواه پند گیری خواه ملال ولی باز هم نمی توانم از تو بگذرم و گفتنی ها را بتو نگویم من خود را مسئول می دانم چون خدا فرمود : الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ بِمَا فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ مردان را بر زنان تسلط و حق نگهبانیست و هم بواسطه برتری و نیرو و عقلی که خدا بعضی را بر بعضی مقرر داشته است.چون من بعد از مادرم خودم را بیشتر از هر کس در نقابل تو مسئول می دانم به همین لحاظ روی سخنم با تو است. چون تو همسر من و شریک زندگی من می باشید و چون تو مادر فرزندانم زهرا و علی هستی و چون تو باعث آرامش قلب منی همانطور که قرآن کریم می فرماید وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً  إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ یکی از آیات لطف الهی آنست که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید که در کنار او آرامش یافته و با هم انس گیرید و میان شما رافت و مهربانی برقرار فرمود و این امر نیز که در حقیقت پایه زندگی و آسایش و خوشی و بقای نوع بشر است و مردم با فکر […] ادله و حکمت حق آشکار است پس باید بیش از هر کس با تو سخن گویم چون تو هستی که کوله بار سنگینی بر دوش داری و آن تربیت کودکان عزیزمان زهرا و علی می باشد همانطور که امام امت فرمود مادران وظائف […] را نسبت به تربیت کودکان دارند پس ای انسان تئ مسئولیتی بس خطیر داری اگر خود را مسئول بدانی تو بعد از من نسبت به فرزندانمان هم پدر هستی و هم مادر و تو باید در تربیت این که کودک تمام توان خود را به کار اندازدی و با تمام نیرو در پرورش آنان بکوشی مبادا بگذارید زهرا گریه کند تو می دانی من به زهرا عشق می ورزم.

بیوگرافی

يكم‌ خرداد 1327، در ‌شهرستان ‌رابر متولد شد. پدرش كريم و مادرش بساط نام داشت. در مكتب خواندن‌ و نوشتن را آموخت. دوبار ازدواج كرد و حاصل اين دو ازدواج يك پسر و دو دختر شد. پاسدار بود، بيست‌و‌هفتم اسفند 1363، در شرق رود دجله بر اثر اصابت تركش ‌به پهلو، شهيد شد. پيكر وي ‌در زادگاهش به خاك سپرده شد.

جـزئیات شـهادت

تـاریخ شـهادت :
1363/12/27
کـشور شـهادت :
مـحل شـهادت :
شرق رود دجله
عـملیـات :
بدر
نـحوه شـهادت :

اطـلاعات مـزار

مـحل مـزار :
وضـعیت پـیکر :
موقـعیت مـزار در گـلزار شـهدا
قـطعـه :
ردیـف :
شـماره :

تصویرمـزار

بافتشهیدها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *