شهیدستان- شهید نصیری لاری از شهدای هفتم تیر است همان شهدایی که نامشان با دادگری و دادستانی گره خورده است و شهید مهدی نصیری لاری شهیدی از خطه کریمان و از سرزمین سیرجان و زحمتکشان ارزوئیه است.


به گزارش شهیدستان، شهید نصیری لاری در سال 1312در دهستان ارزئویه(شهرستان امروزی ارزوئیه) از توابع سیرجان دیده به جهان گشود زندگی خانوادگی برمبنای کشاورزی سختی های زیادی داشت وی که بدون حضور پدر در زندگی اش دوران نوجوانی را گذراند زندگی در روستا را تا مقطع دیپلم ادامه داد و سپس تحصیلات خود را در مقطع عالی در دانشسرای تهران به پایان برد و شغل شریف معلمی را انتخاب نمود.


وقتی به سیرجان بازگشت در مدرسه و مسجد یکی از کسانی بود که به تبلیغ منویات دینی و ظلم رژیم طاغوتی شاه می پرداخت و این تحرکات و افکار و گرایشات وی بروی مردم مناطقی چون سیرجان و لار و بندرعباس نیز تاثیر مثبت می گذاشت.


شهید بدلیل فعالیت های زیاد سیاسی اش توسط عمال طاغوتی شاه شناسایی و به اصفهان تبعید شد ووی را از معلمی نیز بازنشسته کردند اما او به تلاشهای پيدا و پنهان خود ادامه داد تا سر انجام اميدهای ديرينه اش تحقق يافت و انقلاب اسلامی به پيروزی رسيد.پس از پيروزی انقلاب بمدت يكسال متصدی فرمانداری سيرجان بود .


در انتخابات مجلس شوراي اسلامي از شهرستان لارستان بنمايندگي انتخاب شد و به مجلس راه يافت . وی همچنين عضويت كميسيون امور اقتصادی و دارايی مجلس شورای اسلامی را بر عهده گرفت .


و سر انجام او كه مردی اديب ‚ شاعر ‚ عارف و مبارز بود ‚‌همراه با بيش از 72 تن از ياران شهید بهشتی‚‌در يكشنبه خونين 7 تير ماه 1360 به شهادت رسيد و در بهشت زهرا ی سيرجان بخاك سپرده شد.


این شهید بزرگوار که بدلیل شان اجتماعی بالا و مقام نمایندگی در مجلس از نیروهای خطرناک برای رژیم ستمشاهی محسوب می شددر نهایت با نیرنگ عده ای منافق زمانی که به همراه شهید بزرگ سیدمحمد حسین بهشتی  در دفتر حزب جمهوری گرد هم آمده بودند با بمب گذاری و آتش گرفتن دفتر حزب هب لقا اله پیوست.


شهید نصیری لاری و دیگر شهدای هفتم تیر از جمله شهدایی بودند که در عین مظلومیت در آتش خشم و کوته بینی عده ای منافق و ضد بشر سوختند اما در نهایت این نام و یاد شهدایی چون بهشتی و 72یار وی بود که ماندنی شد.


سفارش پروژه برنامه نویسی